Výkaz úkonů duchovní správy v kalendářním roce 2024 v Zubří
V kalendářním roce 2024 bylo v Římskokatolické farnosti Zubří pokřtěno celkem 22 osob, z toho šestnáct do jednoho roku a šest dětí starších jednoho roku; k tomu máme jednu dospělou katechumenku.
Biřmována byla jedna osoba, in articulo mortis.
K prvnímu svatému přijímání přistoupilo celkem čtrnáct osob, z toho třináct školáků, z nichž jeden byl ze Zašové.
Církevní sňatek uzavřely čtyři dvojice, z toho byl jeden sňatek s nekřesťanem; tři sňatky se konaly ve starozuberské kapli, jeden ve farním kostele; pouze jednou šlo o řádnou svatební mši.
Pomazání nemocných bylo udíleno 47x, z toho 22x jednotlivě, zbytek při hromadných bohoslužbách.
Nemocných, které jsme navštěvovali alespoň měsíčně v tomto roce v domácím prostředí je okolo 25.
Průměrná nedělní účast na mši svaté je v Zubří 224 osob.
Mší v Zubří bylo odslouženo celkem 317, z toho ve farním kostele 271 a ve starozuberské kapli 46. Dodávám, že nedělních mši bylo slaveno ve farním kostele 89, ve filiálním kostele jedenáct. Účast na středečních bohoslužbách na kapli je velice nízká, nezřídka okolo deseti osob. Bude potřeba se v dalších měsících zamyslet nad tím, jestli nebude vhodné, i v souvislosti s rozbíhající se restrukturalizací naší arcidiecézi, upravit náš pořad bohoslužeb. Zajímavý údaj je i počet mší, které místní kněz odsloužil za uplynulý kalendářní rok, a to je přesně 470. Toto číslo odráží pastorační potřeby farností a věřících, které jsou mu svěřeny.
Ve farnosti slouží jeden trvalý jáhen, který podle potřeby poslouží při křtu, slavení křesťanského pohřbu nebo kázáním.
Školáků v náboženství ve školním roce 2024/5 bylo celkem 61; pěknou, dvanáctičlennou skupinu tvoří druhý stupeň. I nadále převažuje zvyklost docházet do náboženství do třetí třídy, dětem je tak upřeno celistvé poučení o katolické víře.
Křesťanských rozloučení bylo v Zubří celkem 28, z toho sedmnáct klasických pohřbů do země, deset rozloučení před kremací a jedno uložení urny s popelem zesnulého.
Tato čísla ale úplně nevystihují vytíženost místního duchovního správce. Většinu času netráví u oltáře nebo výukou ve škole, leč individuálními rozhovory. Současná pastorace přestává být organizovaná kolektivně, často přicházejí osoby, jichž se dotkl Bůh, které se vymykají našim očekáváním, a kněz je musí trpělivě a s respektem doprovázet. Obohacení je samozřejmě oboustranné.
Krom obvyklých povinností v Zubří a ve Vidči se místní farář věnuje mimo jiné po duchovní stránce cursillovému hnutí v České republice a slouží v týmu pro věřící LGBTQ+ v naší arcidiecézi. K tomu v tomto roce dokončuje své liturgické vzdělání v doktorském studijním programu.